YURT İÇİ PROJE

Mobilya seçerken dikkat etmemiz gereken birçok özellik bulunuyor. Ana malzemesinden yan malzemelerine hatta vidasına kadar ürün hakkında bilgi almanız size daha iyi bir ürün seçmeniz için seçenek sunacaktır.

Kaliteli bir mobilyanın ana malzemesinin özelliği oldukça önemlidir. Genel olarak yapılan mobilya ürünlerinde MDF (masif ahşap) ve suntalam malzemeler öne çıkmaktadır. Buna ek olarak kaplama ahşap olarak bilinen ürünler de mevcuttur. Bu ürünler de kalitesine göre ayrılmaktadır. Her iki malzemenin de kendisine göre kaliteli yönleri bulunmaktadır. MDF malzemeler yıllardır sert yapılı ve suya dayanıklı olmaları ile birçok mobilyacı tarafından önerilmektedir. Ancak bu halk arasında sunta olarak bilinen suntalamın kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Ayrıca MDF temelli ürünler diğerine göre daha çok isim yaptığı için bütçe olarak daha yukarılardadır. Ahşabı mutlaka fiziksel olarak kontrol etmelisiniz. Bunu da hafif ağırlığınızı vererek yapabilirsiniz.

Alacağınız ürün dolapsa kapaklarını mutlaka kontrol ediniz. Kapak sistemleri zaman zaman sorun oluşturabiliyor. Bunun için birkaç kez kapakları açıp kapatın. Herhangi bir sorun varsa o an ortaya çıkabilir. Yine dolaplarda zemine mutlaka dikkat edin. Çünkü montajlama hatası oluşabilmesi söz konusu olabilir.

Koltuk seçiminde ise yine mutlaka ana iskelet ve malzemesi hakkında bilgi edinin. Koltuklar oturularak test edilir. Yay sistemi ve içerisinde bulunan sünger türünün kalitesini ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Yay ve sünger siz kalktıktan sonra eski halini almıyorsa ya da geç alıyorsa bu ürünün kalitesinin düşük olduğunu gösterir. Eğer hemen etki ediyorsa mobilyanın kalitesi net bir şekilde ortaya çıkar.

Yine koltuk seçiminde kumaşının kalitesi de oldukça önemlidir. Koltuklara ek olarak yemek takımının sandalyelerinde de ortaya çıkan bu özellik için kumaş örneğini mutlaka görün. Eğer sergilenen eşyalar arasında sizin seçtiğiniz renk varsa bunu görmeniz daha iyi olur. Hem test etme imkanına sahip olursunuz hem de kaliteye bakabilirsiniz. Ayrıca uzun zamandır bulunduğu yerde duran kumaşın eskime özelliği gösterip, göstermediğini de anlayabilirsiniz. Eğer çabuk eskiyen yapıya sahipse o kumaştan uzak durmakta fayda var.

Mobilyaların eklemlendikleri yerlere mutlaka dikkat edin. Her ürün parça parça üretilerek farklı bir yerde montajlanır. Bazen bu montajlama vidalama sistemi ile olur. Zaman zaman ise yapıştırma seçeneği üzerinde durulur. Bu seçeneklerin hangi kullanılırsa kullanılsın işçiliğin doğru bir şekilde yapıldığını mutlaka görün. Bu konuya dikkat etmemeniz durumunda zaman içerisinde eklemlenen yerlerden mobilya ayrılma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.